Počet výsledků: 44

Otevřít filtraci

Benigní hyperplazie prostaty je odborný název pro zvětšenou prostatu. Viz také benigní, hyperplazie, prostata.

Benigní znamená „nezhoubný“. Tento pojem se používá nejčastěji v onkologii, a to v souvislosti s nádory, které nemají schopnost vytvářet metastázy; například benigní nádory prsu. Toto označení lze však použít i obecněji na jakékoli onemocnění; například benigní hyperplazie prostaty apod. Příklady benigních nádorů jsou adenom, feochromocytom či myom. Opakem benigního je maligní. Viz také nezhoubný nádor.

Atypická hyperplazie endometria neboli AEH (zkratka pochází z anglického názvu atypical endometrial hyperplasia) je prekanceróza, která se může vyvinout v děložní sliznici, tzv. endometriu. Jedná se o zmnožení (hyperplazii) abnormálních buněk. Atypická hyperplazie endometria se někdy může vyvinout z „normální“ hyperplazie endometria (tj. zmnožení normálních buněk), případně z děložních polypů. Ženy s AEH si často stěžují na neobvyklé krvácení, jako je silnější nebo déle trvající menstruační krvácení, krvácení mezi menstruacemi nebo krvácení po menstruaci. Tyto potíže by měl objasnit gynekolog, neboť někdy se z hyperplazie děložní sliznice může vyvinout zhoubný nádor. Pokud lékař zjistí, že se jedná o přednádorový (prekancerózní) stav, riziko vzniku rakoviny dělohy se výrazně zvyšuje. V takovém případě odborníci doporučují preventivně odstranit dělohu (hysterektomie), případně i vaječníky a vejcovody (adnexektomie). Atypická hyperplazie endometria ještě není zhoubný nádor. Pokud však není léčena, existuje možnost, že se z těchto abnormálních buněk vyvine karcinom endometria. Viz také atypický, hyperplazie, endometrium, hyperplazie endometria.

Hyperplazie endometria je označení pro stav, kdy vrstva děložní sliznice (endometrium) je neobvykle silná, protože se v ní objevila hyperplazie, tj. nadměrné zmnožení (normálních) buněk. Viz také hyperplazie, endometrium, atypická hyperplazie endometria.

Hyperplazie je stav, kdy dochází ke zmnožení (zvýšení počtu) buněk v nějaké tkáni či orgánu. Tato tkáň (nebo orgán) se pak odpovídající měrou zvětší. V případě hyperplazie se nejedná o zhoubný nádor. Příkladem fyziologického zmnožení buněk je růst mléčných žláz během těhotenství. Naopak hyperplazie žaludeční sliznice může být způsobena chronickým zánětem, poruchami nervové regulace, vlivem karcinogenů apod. Pozor: Hyperplazie není hypertrofie, při které dochází ke zvětšení buněk, nikoli zvýšení jejich počtu. Viz také hyper-, atrofie a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz hyperplazie.

Mrtvý dýchací prostor je jiný název pro mrtvý prostor.

Mrtvý prostor neboli mrtvý dýchací prostor je objem vzduchu, který je při dýchání vdechován, ale neúčastní se výměny plynů v plicích – buď proto, že zůstane v dýchacích cestách (tzn. nedoputuje do plicních sklípků, nýbrž zůstane „v půli cesty“ a pak je zase vydechnut), nebo proto, že se dostane do takových plicních sklípků, které jsou špatně prokrveny. Jinými slovy, zdaleka ne všechen vdechovaný vzduch je využit pro výměnu kyslíku a oxidu uhličitého.

Prostaglandin E1 neboli PGE1 je látka ze skupiny prostaglandinů, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Synteticky (uměle) vyráběný PGE1 se však používá i jako lék: U kojenců s otevřenou Botallovou dučejí (jedna z vrozených srdečních vad) je podáván injekčně do žíly do doby, než je možné provést operaci. Používá se k léčbě erektilní dysfunkce, a to buď intrakavernózní injekcí nebo intrauretrální aplikací. Viz také prostaglandiny.

Pleurální prostor je jiný název pro pleurální dutinu.

Mezihrudní prostor je jiný název pro mediastinum.

Zobrazeno 1 až 10 z 44

Počet výsledků